Treningi personalne wykonywane z trenerami personalnymi wyglądają oczywiście zupełnie inaczej od tych, które człowiek sam dla siebie układa i które sam wykonuje – czy to w domu, czy to na siłowni. Są one zwykle bardziej skondensowane i też nierzadko bardziej skomplikowane. Każdy trener personalny próbuje bowiem zaskakiwać czymś swoich podopiecznych. Nie chce ich zanudzić, dlatego za każdym razem proponuje im wykonanie przynajmniej kilku mniej typowych ćwiczeń, aby zaangażować ich do robienia rzeczy, które wcześniej były dla nich wręcz niemożliwe czy nieosiągalne.

Czas trwania pojedynczej sesji treningowej zależy oczywiście od indywidualnych ustaleń. Po wstępnym treningu, na którym podopieczny zapoznaje się z trybem pracy trenera, dochodzi do określenia szczegółowych warunków współpracy. Zazwyczaj trenerzy idą klientom na rękę. Wiedzą, że nie każdy jest w stanie zjawiać się na siłowni i spędzać w niej dwie godziny z rzędu, dlatego też treningi personalne mają różny czas trwania – mogą trwać zaledwie trzydzieści minut, ale mogą też przeciągnąć się do bitych dwóch godzin, choć ta opcja jest dedykowana osobom bardziej zaawansowanym i doświadczonym. Każde zajęcia odbywają się natomiast na podobnych zasadach. Zazwyczaj taki trening można podzielić na trzy podstawowe etapy.

Pierwszym etapem jest rozgrzewka. Żaden trener osobisty nigdy o niej nie zapomina, gdyż bez niej trening byłby niekompletny. Nawet przed zaplanowanym półgodzinnym biegiem trzeba się rozgrzać. Należy podnieść swoje tętno np. na maszynie cardio lub poprzez wykonywanie dynamicznych ćwiczeń w miejscu, a później przejść do aktywizacji mięśni (trenerzy wykonują ją przeważnie przy użyciu specjalnych taśm bądź gum oporowych) i ich dynamicznego rozciągnięcia. Na tym właśnie kończy się pierwszy etap ćwiczeń. Trener personalny przechodzi kolejno do treningu właściwego, czyli do pracy nad konkretnym celem. Każda jednostka treningowa kończy się delikatnym rozciąganiem i rozluźnianiem. Wszystko po to, by mięśnie szybciej się zregenerowały i przygotowały się na czekającą je dalszą pracę.

Jak opanować prawidłową technikę ćwiczeń siłowych?

Treningi, które przeprowadza trener osobisty, choć są bezpośrednio związane z ćwiczeniami, często mają też służyć dostarczeniu podopiecznemu praktycznych informacji na temat dbania o zdrowie, zdrowego żywieni czy suplementacji. Instruktorzy pracujący na siłowniach posiadają sporą wiedzę w obrębie tych tematów. Często zresztą na co dzień zajmują się nie tylko prowadzeniem treningów personalnych, ale także i układaniem planów żywieniowych.