Trening siłowy od kilku lat jest jedną z najbardziej popularnych aktywności fizycznych. Nie ma się co dziwić, doskonale kształtuje sylwetkę, sprawia, że ciało staje się silniejsze, pozwala progresować, a przy tym spala sporo kalorii.

Istnieje wiele ćwiczeń, które w mniejszym lub większym stopniu zaangażują ciało i pozwolą osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jak je wybrać?

Najefektywniejsze ćwiczenia na siłowni

Martwy ciąg to jedno z najlepszych ćwiczeń siłowych, które angażuje do pracy całe ciało. Podczas jego wykonywania pracują duże grupy mięśniowe takie jak mięśnie dwugłowe, czworogłowe, mięśnie pośladkowe, mięśnie pleców. Ćwiczenie to pozwala na zbudowanie siły i wzmocnienie chwytu.

Hip trust jest kolejnym ćwiczeniem wielostawowym, które jest bardzo efektywne. Głównymi mięśniami pracującymi podczas wykonywania tego ćwiczenia są mięśnie pośladkowe. Jest to idealne ćwiczenie dla pań, które chcą rozbudować pośladki i ograniczyć pracę mięśni nóg. Hip trust pozwala na założenie dużego ciężaru, co jest dodatkowo pomocne podczas rozbudowy mięśni pośladkowych. Tutaj więcej o ćwiczeniach świetnie angażujących pośladki, czyli o hip trustach.

Wiosłowanie to ćwiczenie angażujące do pracy głównie mięśnie pleców. Jego zaletą jest to, że można je modyfikować np. zamieniając sztangę na hantle, bądź zmienić rodzaj chwytu. Pozwoli to na większe zaangażowanie różnych mięśni pleców. Wiosłowanie oprócz rozbudowy mięśni grzbietu wpływa także pozytywnie na mięśnie stabilizujące ciało.

Przysiad to ćwiczenie znane chyba każdemu. Można wykonywać je bez obciążenia, ze sztangą, hantlami, kettlem. Istnieje wiele odmian przysiadu takich jak np. przysiad sumo, przysiad bułgarski. Przysiad jest ćwiczeniem wielostawowym angażującym do pracy głównie mięśnie nóg i pośladków. Podczas jego wykonywania pracują również mięśnie głębokie i mięśnie brzucha. Przysiad jest jednym z najefektywniejszych ćwiczeń, które można wykonywać na siłowni.