Dotychczasowe zmagania na siłowni nie przynoszą efektów w postaci budowania masy mięśniowej? Powodem słabych efektów może być dieta, a przede wszystkim złe nawyki żywieniowe. Podczas budowania masy mięśniowej dieta pełni równie ważną rolę, co podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Sprawdźmy więc skuteczne wskazówki oraz tipy i dowiedzmy się jak szybko nabrać masy mięśniowej.

Jak powinna wyglądać dieta na masę?

Ludzki organizm bardzo szybko potrafi adaptować się do nowych sytuacji. Szczególnie jeśli chodzi o sylwetkę oraz zachodzące zmiany w ciele, podczas gdy ćwiczymy na siłowni. Nieodzownym elementem budowania masy mięśniowej jest odpowiedni trening na siłowni, jednak ćwiczenia fitness to jedno, a dieta to drugie.

Podczas budowania masy mięśniowej dieta powinna przede wszystkim dostarczać odpowiedniej ilości kalorii. Osoby chcące nabrać mięśni i masy powinny spożywać więcej kalorii niż spalają. W praktyce oznacza to, że jeśli obecnie dana osoba spożywa 3000 kcal i waga utrzymuje się, to należy stopniowo zwiększać ilość kalorii, aż waga zacznie rosnąć. W ten sposób mamy pewność, że ciało ma nadwyżkę kaloryczną, która przeznaczana jest na odbudowę uszkodzonych włókien mięśniowych, a więc skrócie na budowanie masy mięśniowej.

Budowanie masy mięśniowej – o czym warto pamiętać?

Oczywiście ilość spożywanych kalorii ma ogromne znaczenie, ale również i jakość spożywanego jedzenia ma wpływ na budowanie masy mięśniowej. Doskonale wiemy, że siłownia jest niezbędna do rozbudowy ciała. Regularnie wykonywane ćwiczenia fitness stymulują mięśnie i ciało do rośnięcia. Jednak, aby rozwój odbywał się w optymalnych warunkach, organizm musi być odpowiednio odżywiony.

Początkujący na siłowni? Skorzystaj z usług trenera personalnego

Wielu osobom marzy się, aby w organizmie pojawiała się jedynie czysta masa mięśniowa. To może być trudne do uzyskania dla osób początkujących, jednak doświadczeni trenerzy personalni mogą tak ułożyć dietę i plan treningowy, aby naprawdę było to do zrealizowania. Jednak osoby, które ćwiczą samodzielnie, przede wszystkim powinny pamiętać o odpowiedniej podaży kalorii oraz rozkładzie makroskładników. Białka, węglowodany i tłuszcze powinny być dostarczane w odpowiedniej ilości. Ponadto pamiętajmy o tym, aby rozkładać posiłki w odpowiedni sposób. Rano i przed treningiem warto zjeść więcej węglowodanów, z kolei na noc można zjeść więcej białka z tłuszczami, aby organizm miał z czego się regenerować.