Treningi siłowe stale zyskują na popularności. Można nawet powiedzieć, że już na dobre wyparły one zwyczajne aerobiki czy nawet modną swego czasu zumbę, czyli ćwiczenia wykonywane do rytmicznej, zwykle latynoskiej muzyki, łączące w sobie pewne elementy tańca. Teraz ludzie wolą jednak skupiać się na kształtowaniu sylwetek, a najlepiej to robią właśnie poprzez ciężką pracę z dodatkowym obciążeniem. Nierzadko pomaga im w tym trener personalny. To właśnie do tej osoby zdecydowanie warto się zgłosić, jeżeli zamierza się porządnie popracować nad swoim ciałem. A oto zalety takiej współpracy.

Ćwiczenia dostosowane do celu ćwiczącego

Nie ma nic gorszego od wykonywania ciężkich i męczących ćwiczeń, które nie dają pożądanych efektów. A każdy ma w głowie swój cel i mniej więcej wie, co chce osiągnąć. Niektórzy trenują wyłącznie po to, by schudnąć. Nie interesuje ich jakaś konkretna rozbudowa mięśni czy poprawa wydolności, bo jedynym ich kompleksem są zbędne kilogramy, jakich w końcu zamierzają się pozbyć. Nie jest to jednak cel uniwersalny. Istnieją też osoby, które w ogóle nie trenują z powodów sylwetkowych, a robią to po to, by czerpać satysfakcję z treningów i pokonywać własne słabości, podnosząc coraz większe ciężary i pracując nad siłą mięśni. Trener osobisty musi być więc elastyczny, bo musi być w stanie ułożyć idealny trening dostosowany do możliwości i potrzeb każdej osoby. Indywidualnie ustalony plan ćwiczeń zawsze okaże się efektywny.

Ciągła motywacja do trenowania

Motywacja jest ważnym elementem w sporcie. Dość powiedzieć, że najwięksi sportowcy bez odpowiedniego podejścia mentalnego nie zostaliby zwycięzcami. W treningu siłowym motywacja pełni ważną rolę, a o jej wpływie wyniki siłowe rozpisali się redaktorzy bloga https://www.kulturystyka24.pl. Ciężka praca połączona ze świetną zabawą. Bywa jednak i tak, że choć człowiek wie, co takiego chce osiągnąć za sprawą regularnych ćwiczeń na siłowni, to mimo tego nie potrafi się do nich zmotywować i nie potrafi wytrwać w swoich postanowieniach dłużej niżeli przez tydzień czy miesiąc. Systematyczność w działaniach jest natomiast najważniejsza. Trenerzy personalni pomagają ją zachować i utrzymać, bo na ogół są dostępni dla swoich podopiecznych przez dwadzieścia cztery godziny na dobę – nawet jeśli nie osobiście na siłowni czy w klubie sportowym, to przynajmniej w różnych komunikatorach albo po prostu telefonicznie. Gdy motywacji brak, wystarczy wysłać jednego sms-a, aby tę motywację odzyskać. Najlepsi trenerzy nie pracują wyłącznie nad swoimi umiejętnościami twardymi. Ćwiczą też umiejętności miękkie, związane bezpośrednio z psychologią, by stawać się lepszymi motywatorami i dbać zarówno o fizyczność, jak i psychikę klienta.

Dobra zabawa i przyjemność z trenowania

Ten, kto od lat trenuje na siłowni w określony standardowy sposób, raczej nie będzie czerpać z tych ćwiczeń żadnej większej przyjemności. Bez trudu je wykona, bo staną się one rutyną i wejdą mu w krew, ale to nie znaczy, że będą one dla niego jakkolwiek satysfakcjonujące. A skoro teraz czasu ma się naprawdę niewiele, warto łączyć pracę z przyjemnością.

Tylko dobry trener personalny wie, jak to zrobić. Potrafi zaskoczyć klienta najbardziej nietypowym planem treningowym, za każdym razem przygotowując dla niego sesję składającą się z zupełnie innych ruchów i ćwiczeń. Nie będzie ograniczać się wyłącznie do tradycyjnego wyciskania ciężarów. Te klasyczne ćwiczenia zacznie przeplatać z ruchami interwałowymi, kalisteniką czy nawet jogą bądź pilatesem. Mocne zróżnicowanie pozwoli podopiecznemu czerpać olbrzymią frajdę z absolutnie każdego treningu. Motywacji nie trzeba będzie już wtedy nigdzie szukać. Nawet i bez niej każdy będzie pojawiać się na treningach, bo będzie chciał się dowiedzieć, co takiego przygotował dla niego trener tym razem.

Gwarancja bezpieczeństwa

Warto też mieć na uwadze to, że podnoszenie ciężarów czy nawet zwyczajne treningi siłowe wykonywane z lżejszym obciążeniem są jednak mocno obciążającą i zarazem kontuzjogenną aktywnością. Niepoprawnie wykonane ćwiczenie raczej nie doprowadzi od razu do urazu, ale jeśli wielokrotnie się je powtórzy, koniec końców na pewno odbije się ono na kondycji stawów czy mięśni. Treningi z instruktorami nie dopuszczają do zaistnienia podobnych sytuacji. Z tego właśnie względu pierwsze treningi z trenerem osobistym zazwyczaj są dość nudne, bo skupiają się na przekazaniu podstawowej wiedzy teoretycznej i nauce podstawowych ruchów. Dobra technika dla każdego, kto chce ćwiczyć siłowo, powinna być priorytetem. Jeżeli się jej nie ma, ryzykuje się niestety własnym zdrowiem, a warto wiedzieć, że poważny uraz każdego może na dobre wykluczyć z jakichkolwiek ćwiczeń.

Fachowe doradztwo

Trenerzy osobiści na ogół lubują się właśnie w treningach siłowych, ale całe szczęście zwykle nie ograniczają się wyłącznie do nich. Proponują podopiecznym także inne rodzaje aktywności. Trener osobisty działający z powołania będzie starał się zachęcać wszystkich wokół do prowadzenia zdrowego i jak najbardziej aktywnego trybu życia, nie tylko poprzez proponowanie tradycyjnych ćwiczeń siłowych. Właśnie warto czasem odpuścić sobie siłownię i udać się na basen czy po prostu na spacer. Każda aktywność jest dobra. Liczy się to, by utrzymywać ciało w optymalnej formie i dobrej kondycji.