• "3/4 życia spędziłem na siłowni, resztę zmarnowałem" - Bruce Lee

   
 • "Bez samodyscypliny sukces jest niemożliwy"

   
 • „Ból jest przemijający, a skutki rezygnacji pozostają na zawsze.” - Lance Armstrong

   
 • „Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w boju”

   
 • "Zanim coś osiągniesz, musisz czegoś od siebie oczekiwać" - Michael Jordan

   
 

Zawód instruktora fitness, czyli połączenie pracy i pasji

W kilku klubach fitness przeprowadzono ankietę, której uczestnicy mieli odpowiedzieć, jakie cechy powinien posiadać ich zdaniem idealny instruktor fitness. Jej wyniki były dość zaskakujące.

idealny instruktor fitnessWśród najczęstszych określeń, jakie się tutaj pojawiały warto wymienić chociażby "przyjazny dyktator" czy "energiczny przystojniak". Większość osób zgodziło się co do tego, że idealny instruktor fitness powinien przede wszystkim przyjazny; musi również umieć nawiązać ze swoimi podopiecznymi odpowiedni kontakt, tak aby atmosfera panująca w czasie treningów była faktycznie przyjazna.

Oczywiście, osoba taka powinna również być wysportowana i szczycić się atrakcyjną sylwetką. Dobry instruktor musi samodzielnie dawać przykład swoim podopiecznym, wykonując razem z nimi najróżniejsze ćwiczenia – rzeczywiście skuteczny trening powinien w końcu opierać się przede wszystkim na wzajemnym zaangażowaniu.

W pracy instruktora fitness niesamowicie istotną rzeczą jest ciągłe samodoskonalenie i poszerzanie swoich kwalifikacji we własnym zakresie. Jest to równocześnie spore wyzwanie jak i ogromna zaleta takich zawodów, bowiem ciągle stawiają one przed nami nowe cele.

idealna instruktorka fitnessNa samym początku trzeba oczywiście przejść przez podstawowe szkolenia i spełnić elementarne wymagania z tym związane, takie jak dobra kondycja fizyczna, wyczucie rytmu czy odpowiednia koordynacja ruchowa. Trzeba jednak przygotować się na to, że w pracy instruktora fitness szkolenie właściwie nigdy się nie kończy, bowiem każda taka osoba musi stale doskonalić poszczególne swoje cechy i zdobywać nowe umiejętności w różnych dziedzinach. Może to jednak być doskonała zabawa. Właściwie zawsze znajdziemy przecież mnóstwo kwestii, w których będziemy mogli jeszcze nieco się "podciągnąć".

Oczywiście, stałe poszerzanie swoich kompetencji pozwoli nam również na zdobycie nowych klientów i znaczne wyprzedzenie całej konkurencji. Wymagania mogą tutaj być zatem bardzo wysokie, ale nie warto się tym martwić. Nawet jeśli na samym początku naszej kariery we własnym mniemaniu nie posiadamy wielu cech wymaganych do tej pracy, to z biegiem czasu będziemy w stanie je u siebie wypracować.